Parallax (Paralaks) Tasarım

Web dünyası hem tasarım hem de teknoloji açısından sürekli bir gelişim ve değişim içinde. 90’lı yıllarda grafik ve görsel materyallerden yoksun neredeyse tamamen metin tabanlı ve tek yönlü bir içerik sunan internet ortamı yerini zamanla flash animasyonlara intro’lu web sayfalarına bıraktı. 

Web 2.0 kavramının gelişmesi ile kullanıcının içeriğe katkıda bulunduğu siteler ile adeta çağ atlayan internet; tasarım ve işlevsellik alanında ise CSS ve Javascript ile top yekün bir değişim geçirdiği söylenebilir. Belirtmeden geçemeyeceğim son yıllarda ise mobil cihazlara yönelik sayfaların önemi arttı daha da artacağa benziyor.

Konuyu fazla dağıtmadan başlıkta belirttiğim üzere parallax (paralaks) tekniği kullanılarak tasarlanmış sitelere ve bu tekniğin nerden geldiğine nasıl bir tasarım anlayışı getirdiğine ve kullanıcıyı nasıl etkilediğine değinmek istiyorum. Parallax kısaca bir kaydırma tekniği ama bu teknik başarılı bir şekilde kullanıldığında çok hoş bir derinlik hissi hatta 3 boyutlu bir görünüm algılamasına sebep oluyor ki örneklerini birazdan paylaşacağım.

Parallax Yunanca da “değişim” manasında kullanılmış, web tasarım dünyasında ise minik bir illüzyon olarak tanımlayabiliriz. Temel olarak görsel ve metinlerin farklı katmanlara (layer) yerleştirilerek kullanıcının bir butona tıklaması ile veya faresinin tekerleğini döndürmesi ile bu katmanların konum değiştirmesini ve sonuç olarak kullanıcının bir derinlik hissi yaşamasını sağlıyor.

Aslında 80 ve 90’lı yıllarda 8 ve 16 bitlik video oyunlarında kullanılmış bir yöntem parallax. O dönemde 2 boyutlu olan çizimlerin oyun geliştiriciler tarafından bu yöntem kullanılarak oynayanların sanki 3 boyutlu gibi hissetmeleri için kullanılmış.  Web alanında ise kullanıcılara farklı bir deneyim yaşatıyor. Basit bir parallax uygulamasının örneğini buradan indirip inceleyebilirsiniz. (Kaynak: Mohiuddin Parekh)

2013’ün en güzel 20 parallax tasarımını burada bulabilir ayrıca parallax tekniği kullanılmış 40 web sitesini de buradan inceleyebilirsiniz.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

 

Bağlantılar

tsttr krgtkp matolmpyt onbiyosponsorlar