PHP Nedir, Nasıl Çalışır?

Açılımı “Personal Home Page” olan daha sonra ise bu ifade “PHP Hypertext Preprocessor” olarak değiştirilen 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geşitirilen kapsamlı ve sunucu taraflı (server- side) bir web programlama/ script dilidir. 2013 Yılı itibariyle 244 milyondan fazla web sitesi PHP ile çalışmaktadır.

Bir web programlama dili olduğundan HTML kodlarıyla birlikte kullanılır dolayısıyla ilk önce HTML’ nin bilinmesi gerekir. PHP ile MS SQL den Oracle’ a kadar birçok veri tabanına bağlantı kurulabilir fakat en uyumlu çalıştığı veri tabanı MySQL’ dir.En son sürümü olan PHP 5 ile nesneye yönelik (Object Oriented) çalışmalar yapılabilir.

 

Nasıl Çalışır?

PHP sunucu taraflı çalışan bir dildir yani kodlar bir web sunucu tarafından yorumlanır ve kullanıcıya PHP kodlarının HTML sonucunu gönderir. Yani kullanıcının web tarayıcısan sunucu tarafından göndrilen kodlar sadece HTML kodlarından ibarettir. Sayfa kaynağını görüntülen se bile asla yazılan PHP kodları görünmeyecektir. Bu noktada PHP öğrenmek için bir web sunucusuna ihtiyaç olacaktır en mantıklı çözüm ise kendi bilgisayarımızı yerel bir web sunucusuna dönüştürmek olacaktır. PHP kodlarını kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmek için Wamp, EasyPHP, Xampp, AppServ gibi programlardan biri kullanılabilir. Ben Wamp Server isimli programı kullanıyorum aslında bu programlar PHP için gerekli tüm uygulamalarıda paket halinde barındırıyor(Apache, MySQL, PhpMyAdmin). Ayrıca kurulum aşamalarını tek tek anlatmaya gerek olmayacak kadar basit bir kurulumu var.

 

Not: Fakat program kurulduktan sonra PHP Settings -> Display Errors ayarının seçili olmamasını tavsiye ederim. Bu yazdığınız kod hatalı olsa bile programı çalıştırıp sonuç çıktısını görmenizi sağlar.

 

Program kurulduktan sonra tarayıcımızda http://localhost/ yazdığımızda Programa Ait bir Sayfa açılacaktır.

PHP Dosyalarımızı programın kurulduğu sürücüde bulunan kök (root) dizinine kaydetmemiz gerekiyor. (wamp-> www -> ) Bu dizinin altında her projeniz için yeni bir klasör oluşturmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yeni başlayanların en çok yaptığı hata bu klasör ve php dosyalarını adlandırırken Türkçe karakter kullanmaktır kodlar doğru olsa bile çalışmayacaktır buna dikkat etmeyi de unutmayın.

 

Artık PHP kodlarını yazmaya ve kendi bilgisayarımızda çalıştırmaya hazırız.

<html>
<body>
<?php
echo "Merhaba Dünya!";
?>
</body>
</html>

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

 

Bağlantılar

tsttr krgtkp matolmpyt onbiyosponsorlar