SEO NEDİR?

SEO' nun İngilizce açılımı Search Engine Optimization ve Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. Günümüzde insanların artık en popüler internet sitelerine dahi girerken arama motoru kullanması hatta facebook.com un en fazla trafiği bile Google üzerinden yapılan facebook kelimesinin aramasından geliyorsa arama motorunun kullanıcılar için vazgeçilmez bir öneme sahip olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Google arama sonuçlarına dair sıcaklık haritaları incelendiğinde ilk sayfada ve üst sıralarda yer almanın nekadar önemli olduğu görülmektedir. Bu sıcaklık haritaları kullanıcıların gözlerini en çok odakladığı veya faresini en çok gezdirdiği/tıkladığı alanları göstermektedir. Burada yer alan görseller daha açıklayıcı olacaktır:

View the embedded image gallery online at:
http://www.ascanipek.com/seo-nedir#sigFreeId13f470df43

SEO'nun amacı; temel olarak arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilmek iken site sahiplerinin asıl amacı tabiki sitelerinin kullanımını yani trafik miktarını arttırmaktır. Fakat SEO özellikle ticari anlamda hizmet veren firmalar için belirli bir sektör veya ürüne dair yapılan aramalarda en üst sırada yer almak veya sonuç sayfasında ilk sayfada yer almak olmaktadır. Bunu şöyle açalım mesela bir ürün ya da hizmet satıyorsunuz sunduğunuz şeye ihtiyaç duyan insanların ilk yapacağı şey bilgisayarının yada akıllı telefonun tarayıcısını açıp arama motoruna belirli kelimeleri yazarak aratmasıdır. Burada belirli kelimeler firma için SEO hedefi olur. Diyelim ki erkek gömleği üreten / satan bir firmasınız SEO için anahtar kelimeler gömlek, erkek gömleği, bay gömlek gibi kelimeler olacaktır. Ve SEO çalışmalarınız bu kelimelerin üzerine yoğunlaştıracaktır. Yani bu ürüne ihtiyacı olan insanların yapabilecekleri arama senaryolarını analiz edip bu aramalar da kendine üst sıralarda yer edinmek olacaktır. Sonuç olarak SEO belirli kelimeler arandığında üst sıralarda yer almak için yapılır diyebiliriz.

Peki SEO nasıl yapılır, nasıl yapılmalıdır etkileyen faktörler nelerdir?

Arama motoru sonuçlarının 200 den fazla kritere bağlı olduğunu söylemekle birlikte işin temelinde ilk önce arama motorlarının çalışma prensibini ve algoritmalarını anlamak vardır. Önceleri Google arama sonuçlarını web sayfalarının <head> bloğunda yer alan meta description ve meta tag tanımlamalarına dikkat ederek bir indeksleme yapardı dolayısıyla bu bilgilerin sonuçlarda etkisi büyük olurdu fakat web masterların bunu su-i istimal etmeleri arama sonuçlarını maniple etmesine; kullanıcıları bazen ilgisiz ve tamamen boş web sitelerine yönlendirilmesine neden oldu. Google algoritmalarını ve prensiplerini doğru sonuçlar vermek adına sürekli güncellemektedir. Biz Google ın algoritmasını asla tam anlamıyla bilemeyiz çünkü bu işte bir rekabet var hiçbir arama motoru tam olarak neye göre bir sonuçlandırma yaptığını açıklamaz çünkü rakipleri bunu öğrenecek, kullanacak veya etkisini azaltacaktır. Fakat Google doğru sonuçlar verme adına geliştirdiği yeni teknolojilerin patentini alır ve bunlarda tam olarak bilmesek de bize yol gösterir.

 

Temel olarak şunu söyleyebiliriz ki Google artık trafiğin doğal olmasını içeriğin özgün ve çeşitli olmasını sitenin güncelliğini ve sürekliliğini temel alarak bir sonuç vermeyi amaçlamaktadır.  Tabi bazıları Google’ı anlamak yerine kandırmayı da tercih ederler. Bunun sebebi etik SEO çalışmalarının meyvesini geç vermesidir. Bazı yöntemler kullanılarak Google' da daha çabuk üst sıralara çıkmak mümkündür fakat dediğimiz gibi Google sürekli kendini geliştirmekte olduğundan uzun vadeli ve sağlıklı bir sonuç için SEO çalışmalarının her zaman etik yöntemlerle yani Google’ı anlayarak yapılması önerilir.

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

 

Bağlantılar

tsttr krgtkp matolmpyt onbiyosponsorlar