Web Geliştirme Esnasında Yapılan 6 Hata

Özellikle yeni bir projeye başlarken veya projeye kendimizi kaptırıdığımız zamanlarda bilhassa kod yazımında yaptığımız kritik hatalar nelerdir şöyle bir bakalım.

1. Start-Up Paniği

Daha önce bir benzerini yapmadığımız yeni bir projeye başlarken genellikle zihnimiz karışabilir. Bunu nasıl kodlayabilirim, bir çok yapı ve ilişki var gibi sorular ile kendimize fazla yüklenebbiliyoruz bunun sonucunda projeye ufak ufakda olsa başlamayı hep erteleriz.Kod yazma işi gerçekten çok kompleks bir iş ama en basit yapılardan da olsa bir yerinden başlamak ve işin zor kısımlarında pes etmemek en güzelidir. 

2. Yedek Almayı Önemsememek

Gün sonunda onca zahmetle yazdığımız kodların bir yedeğin almayı ihmal edebiliyoruz. Bunun için bir çok otomatik tool mevcut. Kendi adıma artık yerelde çalışmamaya yazdığım her şeyi sunucu üzerinde geliştirmeye çalışıyorum. Sunucunun çökme ihtimali kişisel bilgisayarınızın çökme ihtimalinden daha azdır sonuçta. Ama yinede bir yedeğini almak gerek.

3. Yanlış Kodlama Düzeni

Düzensiz yazılan kodları bir süre sonra yazan kişi de anlayamaz olabiliyor. Ayrıca düzenli, anlaşılır ve gerekli açıklamaları yaparak kod yazmak birazda profesyonellik göstergesi. Gereksiz bırakılan boş bloklar veya kullanılmayan satırlar gibi düzensiz kodlar dosya boyutunu da büyüteceği unutulmamalıdır. 

4. Web Standartlarına Uymamak

Platformdan / cihazdan bağımsız uygulama gelistirmek artık olmazsa olmaz bir kural. Yazdığımız kodları en azından bir kez W3C Doğrulama Servisinde kontrol etmek gerekir. 

5. Optimizasyon Eksikliği

Hiçbir müşteri web sitelerinin rakiplerinden daha yavaş olmasına tahammül edemez. Özellikle google yeni algoritmalarında sitelerin hızına büyük önem veriyorken :) HTML, CSS, JS kodlarımızı sıkıştırmayı ihmal etmemek gerek. Projede kullanılan görselleri optimize etmeyi söylemeye bile gerek yok sanırım :)

6. Yalnızca Tek Tarayıcıda Test Etmek !

Genel anlamda kullanıcıların çoğunluğu Chorome kullanıyor fakat projeyi tek tek piyasada ki tüm tarayıcılarda test etmek yayına aldıktan sonra paniklemekten daha iyi olacaktır.

Son olarak da özellikle SEO için mobil tarayıcılara uyumluluğunu mutlaka göz ardı etmemek ve sonrasında gönül rahatlığıyla projeyi yayına alıp arkanıza yaslanarak çayınızı yudumlamak kalıyor.

 

 

 

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

 

Bağlantılar

tsttr krgtkp matolmpyt onbiyosponsorlar